Δευτέρα 11 Μαΐου 2026

7η Προβολή Ταινίας - Πέμπτη 30 Απριλίου 2026

Κινηματογραφική Λέσχη στο σχολείο

 

 7η Προβολή Ταινίας

Τμήμα: Α2

Μάθημα: Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων

Ταινία: Way of Giants – Caminhodos Gigantes – Ο τρόπος των γιγάντων

Έτος Παραγωγής: 2016

Είδος ταινίας: Animation μικρού μήκους, διάρκεια 11.51΄

Μαθητές: Οκτώ (8) μαθητές όλοι ενήλικες μέσος όρος ηλικίας 40 χρονών

 

Στα πλαίσια της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων εφαρμόζουμε κάθε 15 ημέρες μια προβολή ταινίας μιας και συμμετέχουμε στο έργο “Κινηματογραφική Λέσχη στο σχολείο” του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ Χανίων. Επίσης, έχουμε λάβει συμμετοχή και σε Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο: ”Κινηματογραφική Λέσχη στο σχολείο”

 

Στόχοι μαθήματος:

Οι μαθητές να μάθουν:

    να αναγνωρίζουν την αξία του κινηματογράφου

    να αποκωδικοποιούν τα μηνύματα μιας ταινίας

    να αναγνωρίζουν του κινηματογραφικούς κώδικες

    να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους μέσα από τις ταινίες

    να καλλιεργήσουν τη ομαδοσυνεργατική μάθηση

 

Ημέρα Προβολής: 30/4/2026 ημέρα Πέμπτη 4η - 5η ώρα

 

 

Πριν τη Προβολή της Ταινίας:

 

1η Δραστηριότητα: α. Σε ένα padlet τους δείξαμε κάποια αποσπάσματα – κάδρα από την ταινία και προσπαθήσαν οι μαθητές να μαντέψουν το σενάριο της ταινίας.

β. Χρησιμοποιήσαμε το padlet όπου τους ωθήσαμε να γράψουν σύμφωνα με τα κάδρα που βλέπουν μια δική τους ιστορία για την ταινία. Ιδού το αποτέλεσμα: https://padlet.com/mdakanali/wayofgiants-6th_movie-3ijrrggtu8ebosii

 

2η Δραστηριότητα: Το κουτί των ήχων: Θα ακούσουμε ένα απόσπασμα από τον ήχο της ταινίας και θα προσπαθήσετε να μαντέψετε που βρισκόμαστε και τι πλάσματα ζουν εκεί;

Απαντήσεις μαθητών:

  • Κόβουν ξύλα κάποιοι, ακούγεται ήχος από πουλιά και μουσικό όργανο που ίσως γίνεται κάποια ιεροτελεστία .

3η Δραστηριότητα: Του δίνετε ο τίτλος της ταινίας Way of Giants – Ο τρόπος των Γιγάντων και τους ζητείτε να απαντήσουν για το ποιοι είναι οι γίγαντες; Είναι άνθρωποι, δέντρα ή κάτι άλλο;

Απαντήσεις μαθητών:

Είναι γιγαντιαία δέντρα, και κάποιοι άλλοι άνθρωποι μπήκαν στο δάσος για να το καταπατήσουν και να κόψουν τα δέντρα.

 

 

 

Προβολή Ταινίας: http://e-learning.cff-e-edu.gr/moodle/mod/tab/view.php?id=1429

 

 

Μετά την Ταινία:

 

1.Τι μπορεί να συμβολίζουν οι «γίγαντες» της ταινίας;

Απαντήσεις μαθητών:

  • τη σοφία της φύσης
  • τους προγόνους
  • τη δύναμη της ζωής.

 

2.Γιατί πιστεύετε ότι η πρωταγωνίστρια αμφισβητεί το πεπρωμένο της;

Απαντήσεις μαθητών:

  • μεγαλώνει και αναρωτιέται
  • φοβάται την αλλαγή
  • αναζητά την αλήθεια
  • θέλει να καταλάβει τον κόσμο.

 

3.Τι σημαίνει «κύκλος της ζωής»;

Απαντήσεις μαθητών:

  • γέννηση–ζωή–θάνατος–αναγέννηση
  • όλα στη φύση συνδέονται
  • τίποτα δεν μένει ίδιο.

 

4.Πώς παρουσιάζεται η σχέση ανθρώπου και φύσης στην ταινία;

Απαντήσεις μαθητών:

  • αρμονική
  • πνευματική
  • βαθιά συνδεδεμένη
  • γεμάτη σεβασμό.

 

5.Τι συναισθήματα σας δημιουργούν οι εικόνες του δάσους;

Απαντήσεις μαθητών:

  • ηρεμία
  • δέος
  • μυστήριο
  • θαυμασμό.

 

2η Δραστηριότητα: Καταγράψτε τους κινηματογραφικούς κώδικες που χρησιμοποιούνται στη ταινία: και στη συνέχεια τους δείξαμε τα πλάνα από τις δραστηριότητες της κινηματογραφικής λέσχης.

Κινηματογραφικοί κώδικες στο animation

1. Κώδικας εικόνας / Πλάνα

·         Κοντινά πλάνα (close-ups)

·         στα πρόσωπα του παιδιού και του παππού γίγαντα

·         μακρινά πλάνα

 

Ποια τα αποτελέσματα: δημιουργούν ενσυναίσθηση και συναισθηματική σύνδεση.

 

 

2. Γενικά πλάνα

·         μεγάλα wide shots

·         γιγαντιαία δέντρα

·         μικρή ανθρώπινη φιγούρα μέσα στη φύση

Ποιο ιδεολογικό επιχείρημα προσπαθεί να περάσει ο δημιουργός της ταινίας;

Η φύση είναι ισχυρότερη από τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος δεν είναι κυρίαρχος της φύσης αλλά μέρος της.

 

3. Κοντινά πλάνα

 

Τα κοντινά πλάνα στο κοριτσάκι:

  • βλέμμα
  • απορίες
  • συναισθήματα
  • παρατήρηση του κόσμου

Επιχείρημα

Ο σκηνοθέτης μάς φέρνει κοντά στην εσωτερική αναζήτηση του παιδιού.

Μήνυμα

Η κατανόηση της ζωής ξεκινά μέσα από την εμπειρία και την αμφισβήτηση.

 

 4. Φωτισμός και φυσικά χρώματα

  • φυσικό φως
  • πράσινες και γήινες αποχρώσεις
  • ήρεμη φωτογραφία

Επιχείρημα

Η φύση παρουσιάζεται ως χώρος αρμονίας και σοφίας.

Ιδεολογία

Ο δημιουργός προβάλλει οικολογική και πνευματική σχέση με το περιβάλλον.

5. Αργός ρυθμός

·         αργές κινήσεις

·         χρόνος παρατήρησης

·         σιωπές

·         ήρεμο μοντάζ

Επιχείρημα

Η ταινία μάς καλεί να «σταματήσουμε» και να παρατηρήσουμε.

Μήνυμα

Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει απομακρυνθεί από τον φυσικό ρυθμό ζωής.

 

6. Ήχος φύσης

Κώδικας:

·         Άνεμος

·         Δάσος

·         Φύλλα

·         Ήχοι περιβάλλοντος

 

Συμβολίζει:

Η φύση αποκτά «φωνή»

Η φύση είναι ένα «ζωντανό» σκηνικό.

 

7. Το δέντρο ως σύμβολο

Κώδικας

Τα γιγαντιαία δέντρα εμφανίζονται σχεδόν ιερά.

Επιχείρημα

Το δέντρο συμβολίζει:

  • ζωή
  • μνήμη
  • συνέχεια
  • σοφία
  • κύκλο ύπαρξης

Μήνυμα

Όλα στη ζωή συνδέονται.

 

8. Η παιδική ματιά

Κώδικας

Η ιστορία δίνεται μέσα από παιδί.

Επιχείρημα

Η παιδική αθωότητα επιτρέπει βαθύτερη κατανόηση του κόσμου.

Ιδεολογία

Ο σκηνοθέτης προτείνει έναν πιο αυθεντικό τρόπο θέασης της ζωής.

 

3η Δραστηριότητα: Ποια τα κεντρικά ιδεολογικά επιχειρήματα της ταινίας;

Απαντήσεις μαθητών:

Ο άνθρωπος έιναι μέρος της φύσης και όχι ανώτερος από αυτή. Η φύση έχει σοφία που ο σύγχρονος πολιτισμός ξεχνά. Ο κύκλός της ζωής: γέννηση – αλλαγή – απώλεια – συνέχεια. Η ενηλικίωση έρχεται μέσα από την κατανόηση της ζωής και του θανάτου.

 


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

7η Προβολή Ταινίας - Πέμπτη 30 Απριλίου 2026

Κινηματογραφική Λέσχη στο σχολείο     7 η Προβολή Ταινίας Τμήμα: Α2 Μάθημα: Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων Ταινία : Way of ...